Site Loading

Apple Pay, Google Pay, Samsung Pay – porównanie płatności mobilnych w Polsce

Apple Pay, Google Pay, Samsung Pay – porównanie płatności mobilnych w Polsce

Polacy bardzo chętnie korzystają z płatności mobilnych, które mogą ułatwiać życie. Wystarczy dysponować smartfonem, aby płacić bez konieczności noszenia przy sobie karty. Tego typu transakcje są w pełni bezpieczne, dlatego zwolenników płacenia przy wykorzystaniu telefonu nie brakuje. Warto porównać popularne w Polsce metody płatności mobilnych – Apple Pay, Google Pay oraz Samsung Pay.

Apple Pay

Apple Pay pojawiło się 19 czerwca 2018 roku i wkrótce po debiucie aplikacja miała ponad 150 tysięcy użytkowników. Minusem tego typu płatności jest jej niska dostępność – mogą z niej korzystać jedynie właściciele urządzeń – iPhone 6, iPhone 6Plus, iPhone 6s, iPhone 6sPlus, iPhone SE, iPhone 7, iPhone 7Plus, iPhone 8, iPhone 8Plus, iPhone X i Apple Watch, a także tablety iPad mini3, iPad mini 4, iPad Air 2, iPad od 5 generacji oraz iPad Pro. Dla każdego modelu Apple przygotowało inną metodę autoryzacji transakcji, czasem może być również wymagane podanie PIN. Aplikacja szyfruje dane dotyczące karty oraz numeru DAN – informacje te mogą znać jedynie strony transakcji. Dzięki temu nawet po zgubieniu telefonu, użytkownik jest chroniony przed wypłatą pieniędzy, jak i utratą danych dotyczących jego karty. Poziom bezpieczeństwa danych jest naprawdę wysoki. Apple pozwala na to, by w aplikacji podawać dane kilku kart – można łatwo wybrać tę, którą w danej sytuacji chcemy zapłacić.

Google Pay

Google Pay jest następcą Android Pay, z którego korzystają setki tysięcy osób w całym kraju. Wersja z której obecnie korzystamy, pochodzi ze stycznia 2018 roku. Możliwości aplikacji są zbliżone do tych, które oferuje użytkownikom Apple Pay. Aby korzystać z Google Pay, należy posiadać urządzenie z popularną wersją Androida minimum 4.4, i moduł NFC, który umożliwia przesyłanie danych. Zastosowane systemy bezpieczeństwa nie pozwalają na odczytywanie informacji o karcie, udostępniany jest jedynie numer VAN, który Google i tak usuwa po odblokowaniu urządzenia. Transakcje wykonywane smartfonami, smartwatchami czy tabletami są więc w pełni bezpieczne.

Samsung Pay

Samsung Pay to aplikacja, z której w Polsce jeszcze nie możemy korzystać. Jak na razie Samsung zajmuje się rozszerzaniem aplikacji na poszczególne kraje Europy, co wynika z konieczności dopracowania systemu. Można się więc spodziewać, że płatności mobilne Samsung Pay zaskoczą nas czymś nowym. Samsung Pay nie ogranicza się jedynie do płatności zbliżeniowych, telefon z aplikacją może służyć również do płacenia w terminalach obsługujących magnetyczne karty płatnicze.

Close