Wiejskie kapliczki lub kościółki mają swój magiczny, niepowtarzalny klimat. Warto się im przyjrzeć z bliska zwłaszcza w trakcie urlopowych wypadów rowerem na ścieżkach rowerowych polskich miasteczek oraz wsi. Wiele tych kościółków stanowi niezwykły dorobek kulturowy naszego kraju. Często są zaniedbane i ignorowane. A przecież tak nie powinno być! Każda, nawet najmniejsza kapliczka powinna być odpowiednio wyposażona i udekorowana. Najważniejsza jest w takim miejscu oprawa miejsca skupiającego centralną uwagę Wiernych, czyli ołtarz główny. Powinien być nakryty snieżno białym obrusem przykrywającym całość blatu. Efektu estetycznego doda wykonanie tego obrusu tradycyjną, ręczna metodą, tak jak za czasów naszych Mam oraz Babć. Obrus na ołtarzu może posiadać delikatne motywy koronkowe lub roślinne. Najpiękniej prezentują się jednak obrusy w prostej formie. Za ołtarzem znajduje się Tabernakulum, czyli miejsce przechowywania Najświętszego Sakramentu.
Tam także przeznaczyć można miejsce na kustodia ziemi świętej. Na ołtarzu musi być dużo wolnej przestrzeni. Jest ona potrzebna przede wszystkim na rozstawienie mszału w połowie Liturgii oraz naczyń, kiedy będzie celebrowana uroczystość Przemienienia oraz Ostatniej Wieczerzy. Z roślinnością na ołtarzu należy obchodzić się dyskretnie. Wystarczy prosty wazon z polnymi kwiatami lub różami. Może znajdować się po lewej stronie ołtarza – patrząc od perspektywy księdza. Z kolei prawa strona ołtarza to miejsce na świecznik. Wystarczy świecznik z miejscem na trzy świece, aczkolwiek nie stanowi to żadnego warunku. W kapliczkach ważne są także obrazy. Najkorzystniej do odrestaurowanej kapliczki wybrać jest lub zamówić u artysty tworzącego sakralną sztukę obraz prezentujący danego patrona miejsca.
Jeśli np. kapliczka funkcjonuje pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny – głównym obrazem przy ołtarzu powinien być wizerunek Matki Boskiej. Patroni parafii umieszczeni na obrazach z pewnością nadadzą miejscu jeszcze bardziej sakralnego charakteru.