Site Loading

Biblia Gutenberga – przełomowa księga w dziejach Europy

Biblia Gutenberga

Zastanawiałeś się kiedyś jaka jest najsłynniejsza książka na świecie? Jakie dzieło drukowane jest tym przełomowym ? Odpowiedź nie jest trudna i niemal każdy po głębszym namyśle powinien ją znać, jednak okazuje się, że może ona przysparzać wiele trudności. Biblia Gutenberga, bo o niej mowa, zwana również Biblią Mazarina jest niezaprzeczalnie przełomową księgą w dziejach Europy.

I człowiek wynalazł druk…

Biblia Gutenberga to pierwszy druk na świecie i najdoskonalsze dzieło rzemiosła typograficznego jednocześnie. Wynalezienie ruchomej czcionki drukarskiej przez Jana Gutenberga zmieniło bieg historii w dziejach cywilizacji. Tradycyjnie wydarzenie to przypisuje się na rok 1440 lu 1450. W kilka bądź kilkadziesiąt lat później, w latach 1452-1455, niemiecki drukarz przygotował a następnie wydrukował w Moguncji kompletne wydanie Pisma Świętego. Czterdziestu-dwuwierszowa Biblia została wydana w nakładzie około dwustu egzemplarzy, do dziś zachowało się ich czterdzieści osiem, w tym dwadzieścia kompletnych. Polska może poszczycić się posiadaniem unikatowego egzemplarza, który znajduje się w Pelplinie.

Przełomowe wydarzenie

Ruchoma czcionka Gutenberga była stosowana w drukarstwie niemal do końca XX wieku! Zapewne w głowie rodzi się pytanie dlaczego wynalazek Niemca był tak ważny ? Otóż zrewolucjonizował tempo kopiowania ksiąg. Średniowieczny skryba, najczęściej mnich, poświęcał nawet połowę swojego życia na przepisanie księgi. To sprawiało, że książki były bardzo drogie i trafiały zazwyczaj na dwory bogatych panujących. Oczywiście tempo maszyny drukarskiej Gutenberga pozostawiało wiele do życzenia i było nadal wolne, biorąc pod uwagę dzisiejsze standardy. Jednak znacznie skracało czas kopiowania książki. Inną zaletą jest wyraźne pismo. Przepisywane księgi nie dość, że miały liczne błędy, to często charakter pisma dla współczesnych jest nie do odczytania. Czcionka Gutenberga wprowadziła szablon, księgi można było porównywać w przypadku błędów i bez problemu rozszyfrować.

Gdzie dzisiaj znaleźć dzieło

Oczywiście Biblia Gutenberga jest dziełem unikatowym na skalę światową i można podziwiać ją jedynie w miejscach, w których jest przechowywana i istnieje możliwość naocznego obcowania z tym przełomowym źródłem. Natomiast każdy z nas nabyć może równie interesujące wydania Pisma Świętego, na przykład w antykwariatach. Poznański Amicus oferuje wspaniałe, kompletne wydanie Starego i Nowego Testamentu w twardej okładce. Edycja zawiera wyjątkowe ilustracje oraz przejrzysty układ. Zadbaj o to, aby ponadczasowe i najsłynniejsze dzieło druku znalazło się w twoim domu!

Close