Site Loading

Bierzmowanie występuje jako drugi sakrament, który człowiek otrzymuje w swoim życiu. Jest uzupełnieniem chrztu. Dzięki niemu ochrzczeni otrzymują pełnię Ducha Świętego, czyli są w takiej sytuacji, w której byli Apostołowie, kiedy nastał dzień Pięćdziesiątnicy. Bierzmowanie udoskonala naszą więź z Kościołem, a także pomnaża dary Ducha Świętego, które otrzymujemy w trakcie Bierzmowanie jako Dar Ducha Świętegochrztu.

Bierzmowanie przyjmuje młodzież, która jest w trzeciej klasie gimnazjum, ale zanim to nastąpi, kandydat powinien przejść odpowiednie przygotowanie, które trwa około roku. W jego skład wchodzą cotygodniowe spotkania w grupach, a także przynajmniej raz w miesiącu kandydacie uczestniczą we wspólnej Mszy Świętej.

Najważniejsze naczynia liturgiczne, które używane są podczas tego sakramentu, to ampułki z olejami świętymi, które wykorzystywane są także podczas chrztu, święceń biskupich czy kapłańskich, a także przy konsekrowaniu ołtarza i kościoła. Ampułki z olejami – inaczej niż te mszalne na wodę i wino – wykonywane są z metalu. Nas najbardziej dzisiaj będzie interesowała druga ampułka, w której umieszczane jest krzyżmo święte, a jego pochodzenie wywodzi się z nazwy „chrisma”, oznaczające po prostu maść, a oznaczają ją litery „CHR”. Olej święcony jest w Wielki Czwartek, a dokonuje tego biskup w trakcie Mszy Krzyżma.