Site Loading

Co to są kustodia i ich rola w kościele

Co to są kustodia i ich rola w kościele

W Kościele można napotkać się obecnie z wieloma naczyniami liturgicznymi, o których wierni wiedzą bardzo mało, a wypadałoby to zmienić. Popularnym naczyniem, występującym w każdym Kościele są kustodia. Przypominają one kształtem metalową puszkę, ale pełnią one bardzo ważną rolę w świątyni Chrystusa. To właśnie w tym naczyniu przechowuje się hostię. Naczynie znajduje się w tabernakulum, zanim kapłan nie pójdzie po nie w trakcie Mszy Świętej.

Bogate zdobienia

Co to są kustodia i ich rola w kościeleKustodia są zazwyczaj bardzo zdobione, dlatego też prezentują się nad wyraz estetycznie i zwracają uwagę wiernych. W środku są one najczęściej pozłacane, dlatego też są to przedmioty nie tylko wartościowe, ale też symboliczne. W kustodii umieszczana jest hostia, która potem jest ukazywana wiernym i wystawiana w Monstrancji. W odpowiednim momencie wierni adorują hostię, która znajduje się w kustodii, więc jak widać wyraźnie to naczynie liturgiczne pełni naprawdę istotną rolę w Kościele, ale co najważniejsze można zakupić je w wielu miejscach, z dewocjonaliami, czy też w sklepach internetowych. Zwykle nie są to duże naczynia, posiadają niewielkie rozmiary, dlatego też bez problemów mieszczą się one w tabernakulum, są za to doskonale widoczne dla wiernych, ze względu na swoje wyjątkowe zdobienia oraz niepowtarzalny kształt.

Naczynie wykonane ze specjalnych tworzyw

Kustodia to naczynia wykonywane ze specjalnych tworzyw, które muszą być bezwzględnie odporne na korozję, dzięki temu idealnie spełniają one wszystkie swoje role i posiadają bogate właściwości sakralne. Czasami kustodia posiadają przezroczyste szybki, dzięki którym nie trzeba wystawiać ich w Monstrancji, a hostię można adorować już po otwarciu tabernakulum. Wiele zależy właśnie od tego, z jakich materiałów została wykonana, dlatego władze Kościoła powinni z uwagą kupować takie naczynia liturgiczne. Kustodia muszą być wykonywane z materiałów niełamliwych, które nie niszczą się zbyt szybko, z racji tego jest to dość kosztowne naczynie, za to służy kapłanom przez bardzo długi czas.

Jeżeli chcecie zobaczyć jak wyglądają najpiękniejsze kustodia zapraszamy na stronę Pracowni Brązowniczej Sacrum, która zajmuje się wytwarzaniem naczyń liturgicznych.

Close