Site Loading

Kustodia jest rodzajem naczynia liturgicznego służącego do przechowywania Najświętszego Sakramentu. Zwykle ma formę niewielkiej puszki, często na nóżce, o różnych kształtach – okrągła, prostokątna czy w postaci domku. Podobne jak w monstrancji, konsekrowany komunikant może być w niej umieszczony przy pomocy tzw. melchizedeka, czyli półokrągłej podstawki z nóżką. Tak jak inne naczynia mające bezpośredni kontakt z Ciałem lub Krwią Chrystusa, kustodie wykonuje się z metali szlachetnych lub pozłaca wewnątrz.
Jej zwyczajowe miejsce znajduje się w tabernakulum, niekiedy jednak, np. w przypadku braku monstrancji, Najświętszy Sakrament zostaje wystawiony na adorację wiernych właśnie w kustodii. Stąd spotykane są formy z przeszkloną szybką, umożliwiające widok na Ciało Pańskie oraz, wspomniane już wcześniej, naczynia na nóżce.

Kustodia

  • Bogato zdobiona kustodia na nóżce. Kształtem i ornamentyką tylnej ścianki nawiązuje do witraża gotyckiego, zwieńczona krzyżem. Z przodu przeszklona, na szybce umieszczony chrystogram. Stopa zdobiona symboliką ewangelistów, u podstawy posiada ornament ażurowy. Wykonana z mosiądzu i w całości pozłacana, wysokość: 29 cm. Stanowić będzie piękne dopełnienie ołtarza. (63273)
  • Okrągła kustodia na tradycyjną hostię, z przodu przeszklona, szybka zdobiona chrystogramem. Została solidnie wykonana przez profesjonalnych rzemieślników. Zrobiona z mosiądzu i w całości pozłacana. Wysokość: 21 cm. (63474)
  • Okrągła kustodia na nóżce zwieńczona krzyżem. Z przodu ozdobny, srebrny ornament przedstawiający Baranka. Wykonana z mosiądzu, w całości pozłacana, ze srebrnymi ornamentami. Wysokość: 16 cm. (64289)
  • Okrągła, bogato zdobiona kustodia na nóżce, zwieńczona krzyżem. Obwódka dekorowana pozłacanymi granulkami. Przód przeszklony solidną szybką. Nóżkę zdobi ornament roślinny. Wykonana z mosiądzu, w całości pozłacana. Wysokość: 25 cm. (50994)
  • Okrągła kustodia do przechowywania dużej hostii. Miejsce na Najświętszy sakrament otoczone jest ozdobnymi kręgami i granulkami w odcieniach ciemnego drewna, zwieńczona krzyżem. Może pełnić również rolę monstrancji. Wysokość: 37 cm. (404006)
  • Okrągła kustodia na nóżce, z przodu przeszklona solidnie wykonaną, stabilną szybką z symbolem chrystogramu. Zwieńczona symbolem krzyża wpisanego w okrąg. Wykonana z mosiądzu i w całości pozłacana. Wysokość: 22 cm. (404005)
  • Okrągła kustodia na nóżce o klasycznym, harmonijnym wzorze. Z przodu przeszklona, dzięki czemu może również pełnić rolę monstrancji. Zwieńczona krzyżem. Wykonana z mosiądzu, w całości pozłacana. Wysokość: 21 cm. (404002)

Więcej pięknie zdobionych kustodii możesz zobaczyć na stronie producenta Pracowni Brązowniczej Sacrum.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close