Site Loading

Podwykonawstwo jest jedną z form świadczenia usług przez podwykonawcę, czyli osobę albo firmę prowadząca prace na zlecenie wykonawcy głównego. Aby prace się rozpoczęły, zawiera się umowę o podwykonawstwo. Oto najważniejsze informacje na jej temat!

Umowa z podwykonawcą – co to jest?

Zgodnie z przepisami Ustawy o zamówieniach publicznych umowa o podwykonawstwo czy też umowa z podwykonawcą jest umową, która:- Zawierana jest w formie pisemnej,- Ma charakter odpłatny,- Jej przedmiotem jest prowadzenie usług, dostaw, robót budowlanych, które są częścią zamówienia publicznego,- Zawierana jest między wykonawcą a podwykonawcą, natomiast w przypadku robót budowlanych również z dalszymi podwykonawcami.

Kiedy stosuje się umowę z podwykonawcą?

Umowa o podwykonawstwo jest stosowana w sytuacji, gdy wykonawca nie wykonuje konkretnych prac we własnym zakresie, ale zleca je innemu podmiotowi, czyli podwykonawcy.

Taka umowa ma bardzo szerokie zastosowanie, dlatego spotykana jest ona powszechnie, między innymi w branży budowlanej, wykończeniowej, lecz nie tylko.

Co powinna zawierać umowa o podwykonawstwo?

Umowa z podwykonawcą musi mieć formę pisemną i musi zawierać określone elementy. Powinna ona określać poniższe kwestie:- Zakres prac wchodzących w skład umowy – razem ze szczegółowymi informacjami na ich temat, między innymi technologią wykonania, materiałami użytymi do prac,- Termin realizacji prac będących przedmiotem umowy,- Wysokość wynagrodzenia oraz sposób jego wyliczenia i przekazania do podwykonawcy – za wynagrodzenie odpowiadają zamawiający i wykonawca.- Postępowanie oraz kary umowne w przypadku niedotrzymania warunków umowy.

Podwykonawca zawierający umowę o podwykonawstwo musi również zaprezentować dokumentację związaną z prowadzonymi pracami, między innymi harmonogram, dokumenty techniczne.

Gdy potrzebna jest umowa z podwykonawcą przykład dokumentu można znaleźć już teraz w internecie w formie wzoru. Wzór umowy o podwykonawstwo pomoże wtedy w przygotowaniu własnej umowy.