Site Loading

Czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele naczyń liturgicznych używanych jest podczas mszy świętej, a o niektórych nawet nigdy nie słyszeliśmy. Jednym z takich naczyń może być puszka, która czasem przybiera formę kielicha z wieczkiem. W takim przypadku dodatkową funkcją jest przechowywanie komunikantów, a także rozdzielanie Komunii wiernym uczestniczącym we mszy świętej, a takie naczynie nazywane jest wtedy cyborium.

Do czego służy puszka w trakcie liturgii?Innym rodzajem puszki są pyxis, które istnieją w formie niewielkich naczyń, co zdecydowanym ułatwieniem, jeśli przenoszonych jest komunikantów, np. dla chorych. W Starożytności naczynie to występowało w formie cylindrycznego pojemnika z pokrywką.

W dzisiejszych czasach przepisy liturgiczne są bardziej zaostrzone i wymagane jest, żeby puszki produkowane były z niekorodujących oraz trwałych metali szlachetnych. Natomiast ich wnętrze musi być przynajmniej pozłacane. Nie ma jednak ograniczeń co do wykorzystywania różnych materiałów, z zastrzeżeniem, że będą one szlachetne i trwałe. Przykładem takiego alternatywnego rozwiązania jest niekiedy kość słoniowa. Puszki nie tylko różnią się między sobą nie tylko materiałem, ale także wykorzystanymi wzorami oraz pojemnością.

Poza puszką jedynie monstrancja jest właściwym naczyniem, które może być użyte podczas adoracji Najświętszego Sakramentu.

Sprawdź ofertę puszek na komunikanty w pracowni brązowniczej.