Site Loading

Drzewce do sztandarów, chorągwi i baldachimów

Drzewce do sztandarów, chorągwi i baldachimów

Tradycyjne drzewce mają za sobą bardzo długą historię i wiążą się z pięknymi tradycjami – będąc zawsze integralną częścią wzniosłych okoliczności. To jeden z elementów składowych

 • sztandarów
 • chorągwi
 • baldachimów

Pełni bardzo ważną funkcję, bo to właśnie do niego przymocowuje się określoną tkaniną, która w zależności od sytuacji różni się kształtem jak też kolorem. Ciekawostką jest to, że w odróżnieniu od sztandarów w baldachimach, te stosowane przy sztandarze czy chorągwi miały zakończenie w formie głowicy.

Drzewce do sztandaru

Dzisiaj już w nielicznych miejscach można znaleźć drzewce z prawdziwego zdarzenia. Jednym z nielicznych jest ten drzewiec do chorągwi (https://sklepsakralny.pl/pl/p/Drzewiec-do-choragwi/248). Przy zakupie tak zacnego dzieła zyskuje się nie tylko sam drzewiec, ale też całą związaną z nim otoczkę:

 • okucia
 • gałki boczne
 • poprzeczkę
 • wagę

Czyli za jednym zamachem otrzymuje się pełen zestaw elementów niezbędnych do tego, by chorągwie umocować na drzewcu. Warto zwrócić uwagę na wcześniej wspomnianą, zdobną głowicę tego przykładu, która dumnie prezentuje się na dumnej drewnianej części drzewca. To sprawia, że flaga przymocowana na drzewcu prezentuje się niezwykle pięknie i dostojnie – bez względu na to, jaki ma kolor, kształt czy wzór. Najpiękniejsze są jednak sztandary na końcu których powiewa ręcznie haftowana chorągiew. To wszystko jest bardziej eleganckie i wzniosłe tym bardziej, że stoi za tym wielowiekowa tradycja.

Pozioma linia drzewca osadzona w jego górnej części to miejsce, w którym mocuje się proporzec chorągwi.

Innym przykładem znakomitych drzewców do sztandaru są https://sklepsakralny.pl/pl/p/Drzewce-do-sztandaru/1597.

W tym przykładzie również w jednej cenie zyskuje się cały komplet niezbędnych elementów, a nie tylko sam drzewiec. Omawiany drzewiec ma następujące wymiary:

 • 4 cm średnicy
 • 275 cm wysokości.

To wszystko sprawia, że mamy do czynienia z niezwykle smukłą tyką – drzewcem. Jest również dość długi, przez co wzorowo sprawdzi się w swej roli, jaką jest piękna i dumna ekspozycja nie tylko sztandarów, ale też:

 • chorągwi
 • baldachimów

Warto zwrócić uwagę na to jak pięknie jest zakończona ozdobami. Nie bez znaczenia jest także sam materiał wykonania – jest to solidne i wzmacniane drewno wysokiego gatunku.

Warto pamiętać, że każdy drzewiec, aby spełniał swoją rolę odpowiednio musi wykazywać się najwyższą dbałością wykonania – w końcu to stały element, najważniejszych i niesamowicie doniosłych uroczystości, stąd nie do pomyślenia jest tu jakakolwiek bylejakość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close