Site Loading

Prawo rodzinne jest jedną z najczęściej wybieranych specjalizacji przez pełnomocników procesowych – radców prawnych i adwokatów. Powodów ku temu jest kilka, są to sprawy bardzo ciekawe, angażujące emocjonalnie, ale także – dosyć intratne. Ile przyjdzie nam zapłacić za poradę prawną w zakresie prawa rodzinnego jeżeli odwiedzimy kancelarię adwokacką w Krakowie?

Przedmiot porady, a wynagrodzenie

Kluczowym pytaniem jest to, jak bardzo skomplikowana jest sprawa, z która przychodzimy. Jeżeli nasz problem dotyczy relatywnie prostych kwestii, takich jak podział majątku wspólnego czy ustroje majątkowe współmałżonków, cena porady nie powinna przekroczyć 200-300 zł netto. Oczywiście zależy to także od tego, czy wybraliśmy znaną kancelarię, która cieszy się dobrą renomą, czy też zdecydowaliśmy się na małe biuro porad prawnych. Oczywiście jeżeli nasz problem będzie bardziej skomplikowany i pociągnie za sobą konieczność wcześniejszego przygotowania się pełnomocnika lub tez kilku spotkań, cena może być znacząco wyższa.

Porada prawna, a pisma

Oczywiście podana stawka dotyczy sytuacji, gdy jedynie spotykamy się z adwokatem lub radcą w celu omówienia problemu. Koszt porady wzrasta, jeżeli pociąga ona za sobą konieczność sporządzenia pisma – pozwu, wniosku czy wezwania do zapłaty. W tej sytuacji koszt porady oraz przygotowania pisemnego wystąpienia może sięgnąć od tysiąca do nawet kilku tysięcy złotych netto w zależności od tego, jak długie i skomplikowane jest pismo.

Oczywiście najwięcej kosztuje sporządzenie pozwu. Często zresztą, taka usługa obejmuje jednocześnie zastępstwo procesowe przed sądami powszechnymi na wszystkich rozprawach, a także ewentualne postępowanie apelacyjne. Z zakresu prawa rodzinnego najwięcej kosztują sprawy rozwodowe. Jeżeli porada prawna adwokata dotyczy rozwodu z winy drugiej strony, to jej koszt (razem ze sporządzeniem pism i zastępstwem procesowym) może sięgnąć 4000-5000 złotych netto. Dzięki temu jednak możemy liczyć na fachową pomoc nie tylko w zakresie wskazania właściwego toku działania, ale także sporządzenie wszystkich pism w toku postępowania sądowego oraz aktywny udział w rozprawach sądowych.

Co obejmuje porada prawna?

Pamiętajmy, że porada prawna to nie zawsze jest podanie gotowego rozwiązania, które sprawia, że nasz problem znika. Bardzo często dotyczy ona tego, jak należy postąpić lub gdzie się udać, aby nasze działania przyniosły jak najlepszy skutek dla nas samych. Ostateczną decyzję co do tego, jakie kroki podjąć podejmuje Klient. Rolą pełnomocnika jest przede wszystkim rzetelna prezentacja zalet i wad poszczególnych rozwiązań.

Więcej o poradach z zakresu prawa rodzinnego i ich cenach dowiesz się ze strony www.