Site Loading

Wiele osób napotkało się w swoim życiu z pojęciem inkunabuł, jednak nie każdy wie do końca, co to dokładnie jest. Warto więc nieco bardziej zagłębić się w temat, aby wiedzieć z czym związany jest inkunabuł. Są to bardzo stare druki, które wydawane zostały w pierwszych latach po wynalezieniu druku, a więc miało to miejsce pod koniec XV wieku. Przez wielu ekspertów nazywane są one również starodrukami. Istnieje spora liczba zachowanych druków z tamtych czasów, z którymi zwolennicy historii i dziejów druku mogą się nieco dokładniej zapoznać w kilku muzeów. Najstarszym drukiem jest fragment Sądu Ostatecznego, pochodzi on z pierwszej połowy XV wieku, więc ludzie na własne oczy mogą przekonać się o tym, o czym wtedy pisano i jak wyglądały tamtejsze druki. Są one naprawdę niesamowite, tworzone w oryginalny sposób. Zdołały przetrwać setki lat, często w bardzo dobrym stanie.

Początki druku

Inkunabuły są dla historyków niezwykle wartościowe, z nich bardzo często można odkrywać różne kawałki historii, sklejać wszystko w kompletną całość. Nad rozszyfrowaniem takich druków najczęściej pracują doświadczeni specjaliści, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje do wykonywania takich właśnie czynności. Czasami zajmuje to wiele tygodni, ponieważ niektóre z inkunabułów są bardzo skomplikowane. Książki i dzieła pochodzące z tego okresu pochodziły z czasów, gdy popularne było rękopiśmiennictwo. Z racji tego można się nieco dokładniej zapoznać na własnym przykładzie z tym okresem. Inkunabuły są niezwykle zróżnicowane, mowa tutaj przede wszystkim o kroju czcionek, a więc nie każdy zachowany starodruk wykorzystywał taki sam rodzaj czcionki. Co istotniejsze w inkunabułach znajduje się też ręcznie wykonywane zdobnictwo, dlatego te druki są tak wartościowe na wielu płaszczyznach i mają ogromny wpływ na teraźniejszość.

Druki datowane

Z pomocą inkunabułów odkrywa się również pierwsze datowane druki, dzięki czemu ma się stuprocentową pewność tego, z jakich lat one pochodzą i kto mógł je stworzyć. W wielu przypadkach były one podpisywane. Dużą popularnością cieszą się druki datowane na 1454 oraz 1455 rok. Ich autorem był Gutenberg, a więc jak wiadomo wynalazca druku. Cały czas wiedza o inkunabułach się poszerza, zainteresowanych ludzi tym tematem jest coraz więcej, ponieważ można się w ten sposób najszybciej dowiedzieć skąd pochodzi druk, jakie były jego początki i jak to konkretnie wyglądało w dawnych latach. Inkunabuły są bardzo wartościowe, więc każda osoba interesująca się historią powinna na nie rzucić okiem.

Close