Site Loading

Wiele osób napotkało się w swoim życiu z pojęciem inkunabuł, jednak nie każdy wie do końca, co to dokładnie jest. Warto więc nieco bardziej zagłębić się w temat, aby wiedzieć z czym związany jest inkunabuł. Są to bardzo stare druki, które wydawane zostały w pierwszych latach po wynalezieniu druku, a więc miało to miejsce pod koniec XV wieku. Przez wielu ekspertów nazywane są one również starodrukami. Istnieje spora liczba zachowanych druków z tamtych czasów, z którymi zwolennicy historii i dziejów druku mogą się nieco dokładniej zapoznać w kilku muzeów. Najstarszym drukiem jest fragment Sądu Ostatecznego, pochodzi on z pierwszej połowy XV wieku, więc ludzie na własne oczy mogą przekonać się o tym, o czym wtedy pisano i jak wyglądały tamtejsze druki. Są one naprawdę niesamowite, tworzone w oryginalny sposób. Zdołały przetrwać setki lat, często w bardzo dobrym stanie.

Początki druku

Inkunabuły są dla historyków niezwykle wartościowe, z nich bardzo często można odkrywać różne kawałki historii, sklejać wszystko w kompletną całość. Nad rozszyfrowaniem takich druków najczęściej pracują doświadczeni specjaliści, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje do wykonywania takich właśnie czynności. Czasami zajmuje to wiele tygodni, ponieważ niektóre z inkunabułów są bardzo skomplikowane. Książki i dzieła pochodzące z tego okresu pochodziły z czasów, gdy popularne było rękopiśmiennictwo. Z racji tego można się nieco dokładniej zapoznać na własnym przykładzie z tym okresem. Inkunabuły są niezwykle zróżnicowane, mowa tutaj przede wszystkim o kroju czcionek, a więc nie każdy zachowany starodruk wykorzystywał taki sam rodzaj czcionki. Co istotniejsze w inkunabułach znajduje się też ręcznie wykonywane zdobnictwo, dlatego te druki są tak wartościowe na wielu płaszczyznach i mają ogromny wpływ na teraźniejszość.

Druki datowane

Z pomocą inkunabułów odkrywa się również pierwsze datowane druki, dzięki czemu ma się stuprocentową pewność tego, z jakich lat one pochodzą i kto mógł je stworzyć. W wielu przypadkach były one podpisywane. Dużą popularnością cieszą się druki datowane na 1454 oraz 1455 rok. Ich autorem był Gutenberg, a więc jak wiadomo wynalazca druku. Cały czas wiedza o inkunabułach się poszerza, zainteresowanych ludzi tym tematem jest coraz więcej, ponieważ można się w ten sposób najszybciej dowiedzieć skąd pochodzi druk, jakie były jego początki i jak to konkretnie wyglądało w dawnych latach. Inkunabuły są bardzo wartościowe, więc każda osoba interesująca się historią powinna na nie rzucić okiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close