Złoto jest ciężkim lecz miękkim metalem szlachetnym. Mocno się błyszczy i łatwo poddaje obróbce. Nie utlenia się w wodzie, ani powietrzu oraz jest najmniej reaktywnym z pierwiastków chemicznych. Od wieków jest uważane za jeden z najbardziej drogocennych i pożądanych surowców. Znajduje swoje zastosowanie przy wyrabianiu monet, w jubilerstwie, sztućcach, zdobieniach, a także naczyniach liturgicznych. Kolor złoty w Kościele Katolickim symbolizuje chwałę. Ponadto kojarzy się z władzą, bogactwem i królestwem.
Metal ten choć nie czarnieje jak srebro, z biegiem czasu traci swój blask. Najlepszym sposobem na zachowanie połysku przez wiele lat jest systematyczne przemywanie go ciepłą wodą z dodatkiem mydłem i soli krystalicznej. Następnie należy je wypłukać w ciepłej wodzie i przetrzeć miękką ściereczką. Tym sposobem możemy również czyścić niektóre kamienie szlachetne, często stanowiące elementy ozdobne różnych przedmiotów liturgicznych. Brylanty, rubiny i szafiry zatopione w złocie można od czasu do czasu wypolerować. Wystarczy zamoczyć je w letniej wodzie z mydłem i delikatnie wyczyścić miękką szczoteczką. Turkusy natomiast najlepiej jest myć w letniej wodzie ze szczyptą sody oczyszczonej. Innym sposobem na utrzymanie złotych wyrobów w czystości jest zanurzenie ich w spirytusie 95%. Gdy naczynia wyschną należy wypolerować je miękką szmatką.
Oprócz tak zwanych „domowych sposobów” na czyszczenie złotych przedmiotów, dostępne są specjalistyczne płyny. Pamiętajmy, że najważniejsza jest systematyczne dbanie o omawiany wyroby.