Wycena nieruchomości polega na określeniu jej wartości rynkowej. Rozumie się przez to cenę, jaką jest w stanie za nią zapłacić nabywca w chwili sprzedaży. Istnieją różne powody dokonywania wyceny. Czasami są to cele podatkowe, innym razem staramy się o kredyt lub po prostu potrzebujemy jej do postępowania spadkowego. Najczęściej jednak wyceny nieruchomości dokonuje się po to, aby zawrzeć transakcje kupna i sprzedaży. Rynek sprzedażowy nieruchomości rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Ludzie sprzedają swoje dobra nieruchome z różnych powodów. Czasami jest to chęć przeprowadzki do innego miasta, innym razem pragniemy być bliżej natury i wybieramy domek umiejscowiony z dala od miejskiego zgiełku lub po prostu sytuacja zmusza nas do podjęcia takiej decyzji. Popyt i podaż w tym sektorze sprawia, że cena waha się w zależności od różnych czynników, a w szczególności od położenia naszej nieruchomości, dlatego przy jej ustalaniu, wskazane jest zorientować się w obowiązujących trendach. Aby uniknąć błędów szacowania, warto skorzystać z pomocy pośrednika, który podejdzie do tematu w sposób profesjonalny, a ponadto będzie stanowił ułatwienie zarówno dla sprzedawcy, jak i nabywcy. Kim jest pośrednik i w jaki sposób dokonuje wyceny nieruchomości?
Czynniki kształtujące wartość nieruchomości
Wartość nieruchomości uzależniona jest od wielu czynników. Głównym z nich jest jej lokalizacja. Pod tym względem rozpatruje się kilka aspektów jak na przykład odległość od centrum, możliwości komunikacyjne lub po prostu stopień bezpieczeństwa w danej dzielnicy. W zależności od oczekiwań naszego nabywcy analizuje się również położenie względem przedszkoli, parków lub innych rozrywek.
Poza wyżej wspomnianym na wartość nieruchomości wpływa również jej rodzaj, metraż oraz dodatki takie jak garaże, parkingi czy ogródki. Niezwykle istotny jest również standard wykończenia. Wiadomym jest przecież, że za nieruchomość o wysokim standardzie zapłacimy zdecydowanie więcej, niż za tę nadającą się do kapitalnego remontu.
Wycena powinna również opierać się na sytuacji panującej na rynku nieruchomości, a więc co za tym idzie, nie możemy porównywać ze sobą nieruchomości o podobnym rodzaju i metrażu. Taka wycena nie byłaby miarodajna, gdyż te same dobra nieruchome mogą mieć całkowicie inną wartość w innych częściach miasta. Dlatego też przed rozpoczęciem procesu szacowania należy zapoznać się z ofertami nieruchomości podobnych do naszej, jednak zlokalizowanych w jej najbliższej okolicy, co pozwoli nam na określenie podaży w danej dzielnicy, a tym samym oszacowanie wartości nieruchomości.
Kim jest pośrednik nieruchomości?
Pośrednik nieruchomości to osoba odznaczająca się dużą wiedzą w zakresie wyceny nieruchomości. Posiada on informacje dotyczące aktualnie panujących trendów oraz skłonności rynkowych. Korzysta z profesjonalnych narzędzi i systemów, które pozwalają na przeprowadzenie dokładnej analizy sytuacji na rynku nieruchomości. Co więcej, ułatwia przeprowadzenie transakcji poprzez wsparcie swoich klientów oraz przygotowanie profesjonalnej wyceny naszej nieruchomości. W niektórych przypadkach skorzystanie z usług pośrednika nieruchomości regulowane jest przez prawo. Mowa tutaj o postępowaniach spadkowych, a także kredytowych. W takim wypadku nie możemy przeprowadzić wyceny na własną rękę, gdyż wymagane jest uzyskanie dokładnej wartości nieruchomości oraz sporządzenie operatu szacunkowego, który musi być potwierdzony urzędowo.
Jak przebiega wycena nieruchomości przez pośrednika?
W pierwszej kolejności pośrednik dokonuje analizy otoczenia nieruchomości. Dokładnie sprawdza okolicę, plan zagospodarowania przestrzennego, a także uzyskuje informacje dotyczące wszelkiej infrastruktury na danym terenie. Następnie przechodzi do porównania cen nieruchomości podobnych zlokalizowanych w sąsiedztwie. Taki sposób sprawdza się przede wszystkim w miejscach o dużym zagęszczeniu, gdzie umowy kupna-sprzedaży podpisywane są dosyć często. Pozwala to na porównanie aktualnych cen z transakcjami zrealizowanymi w przeszłości, przez co możliwe staje się oszacowanie średniej ceny nieruchomości. Problem pojawia się w miejscach o małym zagęszczeniu, gdzie do takich czynności przystępuje się znacznie rzadziej. W takim wypadku pod wgląd bierze się dane z dłuższego okresu.
Pośrednikowi możemy również zlecić sporządzenie odpowiedniego opisu nieruchomości, którego zadaniem będzie zachęcenie klienta do kupna. Tym sposobem uzyskujemy dokładną dokumentację dotyczącą danej nieruchomości oraz jej okolicy.
Podsumowanie
Podchodząc do tematu wyceny nieruchomości, w pierwszej kolejności musimy zadać sobie pytanie, w jakim celu ma zostać wykonana? W przypadku starania się o kredyt konieczne staje się skorzystanie z usług rzeczoznawcy majątkowego, który sporządzi dla nas operat szacunkowy. Kiedy jednak decydujemy się na zawarcie transakcji kupna-sprzedaży, musimy dokładnie rozważyć czy sami szacujemy wartość nieruchomości, czy może korzystamy z usług pośrednika. Należy pamiętać, że przy samodzielnym określaniu wartości często możemy omyłkowo zaniżyć lub zawyżyć wartość danego mienia, przez co uzyskane przez nas wyniki mogą być nierzetelne i często skutkować opóźnieniem zawarcia transakcji wynikającym ze zbyt wysokiej ceny lub po prostu uzyskaniem od nabywcy zaniżonej wartości. Pośrednik przeprowadzi dokładną analizę i uzyska cenę adekwatną do tych, które obowiązują w danej okolicy.
Wykonanie profesjonalnej wyceny nieruchomości możesz zlecić pośrednikom z konińskiego biura nieruchomości ABA.. Dokładną ofertę biura nieruchomości możesz znaleźć pod linkiem – wycena nieruchomości Koło.