Ogród przydomowy, czy nawet mały ogródek to niewątpliwie piękna wizytówka domu i jego właścicieli. Ale żeby ogród cieszył oko i był powodem do dumy, trzeba cały rok o niego dbać. O każdej porze roku jest w nim wiele do zrobienia, ale chyba najwięcej wiosną.
Od czego zacząć prace wiosenne w ogrodzie?
Zaraz po zimie najlepiej zacząć od porządków. Jeżeli w lutym zdarzą się cieplejsze dni bez śniegu to już można przyciąć pędy krzewów, usunąć stare zdrewniałe części drzew a przede wszystkim uprzątnąć wszelkie śmieci, które całą zimę zalegały pod śniegiem. Prawdziwa praca zaczyna się już w marcu, kiedy trzeba wygrabić trawniki i usunąć z nich wszelkie nieczystości pozostałe po zimie. Dzięki grabieniu, nie tylko zrobi się czyściej ale też pobudzone do życia zostaną źdźbła traw. przy okazji trzeba usunąć wszelkie świeże chwasty, które już zdążyły wyrosnąć. W tym samym czasie trzeba poodkrywać rośliny cebulowe, które pozostawione zostały na zimę. Warto sprawdzić ich stan, żeby ewentualnie usunąć obumarłe ich części. W kwietniu należy kontynuować porządki i dodatkowo odkryć już wszystkie rośliny, które były przykryte na zimę. Jeżeli w ogrodzie są róże, to ta pora jest najlepszym momentem na przycięcie im pędów. Dobrze jest też sprawdzić stan trawników, bo być może zajdzie konieczność dosiania trawy w niektórych miejscach. Ogród to nie tylko trawa, krzewy i rośliny. To także trakty spacerowe i alejki o najróżniejszych nawierzchniach. Warto sprawdzić ich stan po zimie i naprawić ewentualne uszkodzenia czy ubytki.
Przygotowanie gleby pod wysiew roślin
Nareszcie przychodzi czas na glebę i przygotowanie ją pod wysiew roślin. Jeżeli jesienią została przekopana i nawieziona to wiosną wystarczy ja tylko lekko spulchnić i przygotować pod uprawę. Inaczej, gdy przed zimą nic się z nią nie robiło, wtedy najwyższy czas zasilić ją kompostem lub innym nawozem. Dobrym nawozem bywa obornik, który zresztą jak pozostałe dozujemy odpowiednio do stanu gleby. Gdy już to będzie zrobione a plan rabat gotowy, warto zaopatrzyć się w włókninę ogrodniczą lub matę szkółkarską, które są przepuszczalne dla wilgoci i promieni słonecznych, ale jednocześnie tę wilgoć zatrzymują co zapobiega przesuszaniu gleby. Tkaniny te ograniczają częstość podlewania ale też zapobiegają wzrostowi chwastów. Rośliny sadzi się wtedy w otworach naciętych na krzyż. jednak musi to być przemyślana decyzja, bo później, dorosłą roślinę trudno przesadzić. Pod koniec kwietnia i na początku maja można przystąpić do wysiewu roślin jednorocznych. Co do konkretnych terminów należy się kierować zaleceniami producentów nasion albo też własnym doświadczeniem. Na początku mają dobrze jest obserwować prognozę pogody. Występujące czasem przymrozki mogą zaszkodzić młodym roślinom. Najlepiej je wtedy przykryć. Prace, które należy wykonać w ogrodzie nie należą do ciężkich czy skomplikowanych zawsze możesz je zlecić firmie ogrodniczej.