Site Loading

Mieszkanie własnościowe może przynieść spore zyski, kiedy zdecydujemy się je wynajmować lub sprzedać. Warto jednak pamiętać o tym, że dobra sprzedaż nie jest tak łatwa, jak się to wydaje. Lepiej poczekać i nie podejmować pochopnych decyzji, niż stracić na transakcji.

Jak sprzedać mieszkanie własnościowe?

Sprzedaż mieszkania należy rozpocząć od jego wyceny. Proces ten może zostać wykonany przez właściciela, jednak potencjalni kupcy bardziej przychylnym okiem spoglądają na wyceny sporządzone przez fachowców. Rzeczoznawca majątkowy z pewnością dobrze wyceni nasze mieszkanie, jednak nie za darmo. Można również skorzystać z pomocy pośrednika, o ile decydujemy się na taką formę sprzedaży. Wówczas to pośrednik dokonuje wyceny mieszkania, w którego sprzedaży bierze udział. Agenci doskonale orientują się w cenach mieszkań, a do tego mają dostęp do systemów transakcyjnych.

Kolejny krok to przygotowanie niezbędnych dokumentów. Będzie to akt notarialny, a w przypadku mieszkań spółdzielczych zaświadczenie mówiące o gotowości lokalu do sprzedaży. Jeśli na lokalu ciążą jakiekolwiek długi to należy je albo spłacić, albo liczyć się z tym, że spowodują konieczność obniżenia ceny mieszkania. Można bowiem sprzedać je z długami, o czym jednak kupujący musi zostać poinformowany – wówczas to on przejmuje zobowiązanie finansowe. Warto również wiedzieć przed sprzedażą, jak wygląda sytuacja prawna gruntu, na którym znajduje się mieszkanie.

Po uzyskaniu wyceny i zgromadzeniu dokumentacji, można przystąpić do sprzedaży mieszkania, do czego niezbędne jest stworzenie atrakcyjnej dla kupujących oferty. Można korzystać nie tylko z pomocy pośrednika, ale także publikować ogłoszenia w sieci czy w lokalnej prasie. Dzięki temu znacznie zwiększa się ilość potencjalnych nabywców.

Kliknij tutaj i sprawdź ofertę specjalistycznego biura nieruchomości ABA, które może pomóc Ci w szybkiej i korzystnej sprzedaży mieszkania.

Sprzedaż mieszkania

Jeśli znajdziemy już kupca, od sprzedaży mieszkania dzieli nas tylko kilka kroków. Zgromadzone dokumenty należy zabrać do notariusza, gdzie sporządza się umowę kupna – sprzedaży. Z reguły za usługę notarialną płaci osoba kupująca mieszkanie, chociaż może to zależeć od indywidualnych ustaleń między stronami transakcji. Warto pamiętać, że mieszkanie własnościowe można sprzedać w każdej chwili, jednak jeśli dojdzie do tego w maksymalnie 5 lat od kupna lokalu, nie trzeba będzie opłacać podatku przy sprzedaży. Podatek ten nie jest niski – po sprzedaży mieszkania należy uiścić w US opłatę w wysokości 19% dochodu od sprzedawanej nieruchomości. Sprzedaż mieszkania należy również ująć w zeznaniu podatkowym PIT-39.