Site Loading

Jaki materiał na firanę wybrać?

Jaki materiał na firanę wybrać?

W polskiej tradycji aranżacji wnętrz firanki zajmują niezmiennie wysokie miejsce na liście niezbędnych elementów wyposażenia. Jednocześnie każdy kto po raz pierwszy zmierzył się z tego rodzaju wyzwaniem wie, jak trudno jest samodzielnie i bez doświadczenia dokonać wyboru firan, wyliczyć potrzebną ilość materiału, wybrać estetyczny sposób wieszania a na końcu cieszyć się efektem. Błąd w doborze tkaniny, długości firan, metody montażu sprawi, że przez całe lata firany zamienią się w estetyczny wyrzut sumienia. Tym bardziej, że w wielu domach do okna przyporządkowana jest tylko jedna zmiana firanek, które pierze się i jeszcze mokre ponownie wiesza. I właśnie dlatego tak istotne znaczenie ma wybór odpowiedniej tkaniny i zaplanowanie każdej następnej decyzji.

Jaki materiał na firanę wybrać? 

Oferta tkanin, z których można uszyć firanki jest tak bogata, że aż przytłaczająca. Tradycyjnie najczęściej wiesza się w oknie firanki w kolorze białym, ale coraz częściej projektanci wnętrz sięgają po inne pomysły, wybierając tkaniny w delikatne wzory i złamane odcienie kolorystyczne. Właściwie nie ma żadnych ograniczeń estetycznych doboru tkaniny, warto jednak zwrócić uwagę na kilka praktycznych szczegółów, które ułatwią ich użytkowanie.

Tkanina, która zamieni się już niedługo w firankę okienną musi doskonale się układać. Zwykle w efekcie powstają wyraźne fałdy, miękko opadające do podłogi, leżące na niej, albo delikatnie dotykające parapetu okiennego. Firanka zatem musi być tak delikatna, by sposób wieszania i uszycia wymógł na niej idealne ułożenie. Tkanina na firanki musi posiadać również optymalny splot, który determinuje jej przejrzystość. W zależności od oczekiwań firanki w oknie mogą przepuszczać mniej lub więcej światła i jednocześnie skuteczniej odgradzać wnętrze domu od świata poza nim. Ważną cechą firanki jest również połączenie jej odcienia z kolorem zasłon lub wybranym rodzajem żaluzji, rolet czy plis. Razem powinny one stworzyć dekorację okna wpisującą się harmonijnie w estetykę przestrzeni danego pomieszczenia. Więcej o tkaninach na firanki dowiesz się klikając w link.

Żakard, tiul, organza czy woal na firanki? 

Najbardziej popularną tkaniną wybieraną na firanki jest żakard. Tkanina żakardowa wykonana jest z nici poliestrowych, czasem z dodatkiem bawełny. Może mieć różną gęstość, wpisany wzór, łatwo pierze się ją w pralce i najczęściej mokrą ponownie zawiesza. Firanki z woalu charakteryzują się gęstym splotem, dlatego warto o nich pomyśleć aranżując sypialnię czy mocno nasłoneczniony salon. Woal należy prać ręcznie i koniecznie wcześniej zamoczyć, podobnie jak firanki z tiulu czy organzy, niezwykle efektowne, ale delikatne.

Close