Site Loading

Jaki materiał na zasłony sprawdzi się najlepiej do szarego salonu?

Jaki materiał na zasłony sprawdzi się najlepiej do szarego salonu?

Kolejny sezon w aranżacjach wnętrz króluje kolor szary. I chociaż nie jest on już tak chromatyczny, cały czas pozostaje w pierwsze trójce barw wykorzystywanych w domowych wnętrzach. Dlaczego akurat szary? Ponieważ jest ponadczasowy i doskonale komponuje się właściwie z każdym stylem, może z wyjątkiem aranżacji rodem z Dalekiego Wschodu.

Salon w szarym kolorze – jakie zasłony kupić?

Kolor szary dominujący w salonie jest m.in. dlatego tak wygodny, że naprawdę potrzeba niewiele, by przełamać jego chromatyczność. Jednak nowy kolor do szarego salonu warto wprowadzać maleńkimi kroczkami, tak by nie zaburzyć nadającego ton szarego odcienia. W aranżacji wnętrz stosuje się kilka prostych trików, które ożywiają przestrzeń nie zaburzając jego dynamiki. Jednym ze sposobów wniesienia nowego koloru są barwne zasłony, które w dzień delikatnie zmieniają obraz szarości, ale już po południu tworzą barwną ścianę, wyraźnie akcentując swój kolor.

Wnętrze nowoczesne

W nowoczesnych wnętrzach o szarej dominancie sprawdzą się na przykład lniane turkusowe zasłony. Rozbielony turkus nie zaburzy spójności szarych odcieni, ale też nie podniesie skali słodyczy we wnętrzu. Pod warunkiem jednak, że turkus nie będzie tu kolorem bieliźnianym lecz podkreśli nieco zimny charakter pomieszczenia. Do zasłon w tym kolorze wystarczy delikatne powtórzenie barwy w kilku dodatkach: poduszka, wazon, pled na kanapie, by osiągnąć doskonałość kolorystycznego połączenia.

Ciekawym rozwiązaniem dla wnętrz w odcieniu szarości jest użycie zasłon w kolorze beżowym. Musi to jednak być właściwy odcień beżu, a jego wybór, tak by pasował do szarości, jest trudny i wymaga kilku prób. Zasłony nie mogą być za ciemne, ponieważ zakłócą odczucie szarości w sposób, który pokaże brak zrozumienia dla współfunkcjonowania kolorów we wnętrzach. Najlepiej, gdy oba odcienie są bardzo jasne, w ten sposób będą wzajemnie na siebie wpływać. U użytkowników pozostawiając wrażenie obfitości światła i nienarzucających się barw.

Jeżeli wprowadzenie nowego odcienia do szarego wnętrza wydaje się być niepożądane, zawsze można pozostać przy szarościach. Zasłony w kolorze szarym powinny być jednak albo bardzo jasne, jaśniejsze od wszystkich współistniejących odcieni, albo multiplikować odcień szarości dominujący we wnętrzu. Nie jest to łatwe zadanie, ale efekt będzie wspaniały.

Tak naprawdę do szarego wnętrza można wprowadzić każdy kolor zasłon, na tym polega wyższość tego koloru nad innymi. Ważne tylko, by wybrać odpowiedni odcień zasłon, usprawiedliwiający taki wybór.

Więcej możliwości i porad związanych z doborem zasłon do pomieszczeń w szarym kolorze znajdziesz na stronie – Świat Firan i Zasłon.

Close