Site Loading

Tytułowa kadzielnica to jedna z najbardziej znanych kadzielnic, która ujrzała światło dzienne prawdopodobnie około 1100 roku. Niejasności są związane również z miejscem wykonania. Niektóre ze źródeł podają Nadrenię, a jeszcze inne Lotaryngię. Widoczna na zdjęciu przepiękna kadzielnica jest nie tylko odlana z brązu, ale również została precyzyjnie wyrzeźbiona oraz pozłacana.

Kadzielnica GozbertaHistoria tego naczynia liturgicznego niesie ze sobą wiele historii i symbolik. Motywem przewodnim jest bez wątpienia historia Zbawienia, która występuje pod postacią dymu z kadzidła, który przypomina o nieśmiertelności oraz boskim wymiarze Jezusa Chrystusa.

Jeśli przyjrzymy się bliżej, możemy zauważyć proroków, którzy nawiązują do Nowego Przymierza, a także ofiary Chrystusa, o której mówił już wcześniej Abel, a także kapłan Melchizedek oraz patriarcha Abraham, którzy są widoczni na daszkach figurki. Najbardziej widoczny jest jednak Salomon, który jako król zasiada na tronie na samej górze wieżyczki, a dookoła znajduje się czternaście lwów.

Doskonale widać, że autor tego dzieła (najprawdopodobniej był do Gozbertus) poświęcił wiele czasu na zadbanie na każdy, najmniejszy detal tej postaci, która w rękach trzyma berło oraz globus cruciger, czyli jabłko królewskie.

Efekt wizualny jest naprawdę niesamowity, a jeśli dodamy do tego, że każda cześć tej kadzielnicy ma swoją symbolikę oraz fakt, że to naczynie miało również swoje funkcje praktyczne, to otrzymujemy kapitalny romański trybularz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close