Gong kojarzony jest z najważniejszymi wydarzeniami liturgicznymi, które obchodzimy. Używany jest głównie do przypomnienia wiernym, aby zmienili swoją postawę ciała, czyli usiedli, wstali lub uklękli. Za jego odpowiednie wykorzystanie odpowiedzialny jest specjalnie wydelegowany ministrant, który dopiero jest na początku swojej drogi liturgicznej. W późniejszym okresie przejmuje coraz bardziej skomplikowane czynności.
Gongi były bardziej przydatne w odległych czasach, kiedy ołtarz nie był aż tak widzialny jak ma to miejsce współcześnie, kiedy jest dostępny praktycznie z każdego miejsca w kościele, a gongi odgrywają jedynie rolę przypominającą najważniejsze momentów w trakcie Mszy Świętej. Gongi najczęściej wykonane są z mosiądzu, żeby były bardziej wytrzymałe na uderzenia ministranta drewnianą pałką, która jest dołączana do niego przy zakupie.
Jest kilka dostępnych rodzajów gongów, wykonanych w różnym stylu i o rozmaitej konstrukcji, średnicy. Nasza oferta zawiera gongi pojedyncze, ale również podwójne oraz potrójne. Gong to tak naprawdę czasza wykonana z metalu, która umieszczona zostaje na stopce i używa się jej, aby wyróżnić moment przeistoczenia we Mszy Św. Nie ma jednego sposoby na używanie tego naczynia liturgicznego, podobnie jak dzwonków, o których pisaliśmy w poprzednim artykule. Liczba uderzeń w gong jest bardzo zróżnicowana. Należy jednak zwrócić uwagę, aby gongowanie było wykonywane w sposób staranny i dokładny, a przede wszystkim w odpowiednich momentach.