Site Loading

Kobieta w pracy w branży IT. Jakie są najczęstsze mity?

Kobieta w pracy w branży IT. Jakie są najczęstsze mity?

Większość z nas myśląc o branży IT ma przed oczami mężczyzn. Nic dziwnego, w końcu to właśnie oni przeważają w tym sektorze. Różnice w ilości kobiet i mężczyzn w tej branży są ogromne. Jednak nie oznacza to, że kobiety nie odnajdują się w tym świecie. Wręcz przeciwnie, w dużej mierze jest to wynikiem ciągle pojawiających się mitów, które sprawiają, że niewiele kobiet decyduje się na pracę w tym zawodzie. Warto wszystkie je obalić.

Oferty pracy w branży IT – wymagania co do płci

Gowork to serwis, który zrzesza w sobie oferty pracy z całej Polski. Odnajdziemy w nim również te dotyczące zatrudnienia w branży IT. Na ich podstawie możemy wysnuć wnioski na temat tego, czy dla pracodawców ma znaczenie płeć kandydata. Jesteś kobietą i interesuje Cię praca w sektorze IT? Okazuje się, że żaden z nich nie podaje co do tego wymagań. Wielu z nich podczas procesu rekrutacji wręcz przychylniej patrzy na kobiety, które aplikują. Nadal są one nowością w tym sektorze, wielu pracodawców decyduje się dla odmiany właśnie je zatrudniać. Jednak główne znaczenie podczas podejmowania ostatecznej decyzji podczas rekrutacji  mają Twoje umiejętności.

Mity na temat kobiet w branży IT

Jeśli masz wykształcenie kierunkowe, a Twoje zainteresowania krążą wokół nowoczesnych technologii, z pewnością prędzej czy później spotkasz się na swojej drodze z poniższymi mitami.

Mężczyźni posiadają większą wiedzę na temat nowoczesnych technologii

Od wielu pokoleń możemy spotkać się z postrzeganiem chłopców a później mężczyzn jako tych, którzy mają większe umiejętności w przedmiotach ścisłych. Jednak badania jasno pokazują, że w dziedzinie tej doskonale radzą sobie zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Co najlepsze zawód najbardziej utożsamiany z branżą IT – programista, nie został zapoczątkowany przez mężczyznę, a kobietę. Była nią Ada Lovelace.

Praca w branży IT koliduje z życiem rodzinnym

Pomijając fakt, że nie każda kobieta musi sprawdzać się w roli pani domu, to branża IT nie jest tak wymagająca, jak wiele osób to przedstawia. Branża IT wbrew pozorom jest niezwykle elastyczna. Pracę możemy wykonywać z dowolnego miejsca, pod warunkiem, że będziemy posiadać komputer. Szczególnie zawód programisty sprawdzi się u kobiet, dla których niezwykle ważne jest życie rodzinne. Kiedy wypełnią już swoje obowiązki domowe, mogą na spokojnie rozsiąść się na kanapie i wykonywać swoją pracę. Która dla wielu kobiet jest czystą przyjemnością.

Close