Na czym polega rola ministranta? Głównym ich zadaniem jest usprawnienie przejścia do kolejnych etapów Mszy Świętej, asystowanie kapłanowi, a także bycie wzorem postawy liturgicznej dla wiernych.
Nie zagłębiając się w szczegóły tej funkcji, można odnieść wrażenie, że ministranci nie posiadają stale przypisanych czynności. Istnieje dosyć szczegółowy podział i odpowiednie stopnie liturgiczne, przypisane konkretnej osobie.
Podczas uroczystości mamy okazję spotkać choralistę (inaczej ministranta śpiewu), który odpowiedzialny jest nie tylko za śpiew czy odpowiedzi podczas Mszy św., ale jego drugą funkcją jest także dzwonienie. Każda diecezja ma swoją tradycję używania dzwonków, nie jest to ściśle ustalone.
Możemy spotkać także ministranta światła (ceroferiariusza), którego głównym zadaniem podczas liturgii jest noszenie świec, zwanych akolitkami. Podczas czytania Ewangelii stoją naprzeciwko siebie, w taki sposób, żeby nie zasłaniać czytającego, ale nie mogą znajdować się w zbyt dużej odległości od ambony.
Natomiast ministrant krzyża (krucyferariusz) jest odpowiedzialny nie tylko za wygląd krzyża, ale również za jego odpowiednie przechowywanie. Podczas procesji używa się tzw. krzyża procesyjnego, który umieszczany jest na specjalnym drzewcu.
Ważne rola podczas liturgii pełnią również ministranci księgi czy ołtarza. Posługa tych pierwszych związana jest głównie z dwiema księgami liturgicznymi, czyli mszałem oraz lekcjonarzem. Drudzy z wymienionych muszą znać wszystkie naczynia liturgiczne oraz wszystkie części bielizny kielichowej.
Istotna jest także funkcja ministranta kadzidła, który odpowiedzialny jest rozpalanie ognia, wcześnie odpowiednio się do tego przygotowując, dbając, aby nie zabrakło zapałek, węgielków oraz świec. Wszystkie czynności wykonuje wcześniej, aby węgielki były rozpalone.
Tak wygląda dobrze wykonane przygotowanie:
– wyjęcie małego kotła z kadzielnicy
– ułożenie węgielków w kociołku
– rozpalenie węgielków nad płomieniem świecy
– rozżarzenie węgielków przez ruch obrotowy kociołka
– włożenie kociołka z węgielkami do kadzielnicy
Ważną umiejętnością, którą powinien nabyć ten ministrant, to także umiejętne trzymanie kadzielnicy oraz niesienie kadzidła w czasie procesji.