Site Loading

Monstrancja w Kościele uznawana jest za jeden z najważniejszych elementów. To właśnie dzięki temu elementowi można adorować hostię w czasie procesji, czy też Mszy Świętej. Kojarzona jest ona przede wszystkim z kultem Eucharystii, dlatego też musi posiadać odpowiednie rozmiary, dostępna jest ona w wersji małej, ale też bardzo obszernej. Często jest przezroczysta, tak aby hostia była doskonale widoczna podczas uroczystości liturgicznej dla wiernych. Hostia lądującą w Monstrancji wcześniej wyciągnięta zostaje z kustodii, to naczynie z kolei przechowywane jest na co dzień w tabernakulum. Zwykle Monstrancje są bardzo bogato zdobione, są też niezwykle solidne oraz wytrzymałe.

Ciało Chrystusa

To właśnie w Monstrancji znajduje się tzw. opłatek, który nazywany jest hostią, przemienia się on w Ciało Chrystusa podczas różnego rodzaju nabożeństw kościelnych. Po zakończonej adoracji Monstrancja ponownie chowana jest w kustodii, a ta umieszczana jest w tabernakulum, gdzie dostęp mają tylko księża oraz kapłani. Jest pilnie strzeżona, ponieważ jest to bardzo ważne naczynie liturgiczne dla całego Kościoła, dlatego też sprawuje się nad nim pieczę, tak aby nie stało się z nim nic złego.

Rodzaje Monstrancji

W dzisiejszych czasach, w Kościołach można wyróżnić kilka rodzajów Monstrancji. Przede wszystkim różnią się one od siebie wymiarami, a konkretniej wysokością, jedne są niższe, drugie zdecydowanie wyższe. Wyróżnić można takie Monstrancje jak:

  • Monstrancja pozłacana z koroną – jak sama nazwa wskazuje jest ona specjalnie pozłacana, dlatego prezentuje się nie tylko atrakcyjnie i estetycznie, ale jest też bardzo wartościowa. Posiada ona na samym czubku koronę, która jest oznaką władzy Jezusa Chrystusa, którego przy pomocy Monstrancji i znajdującej się w niej hostii powinno się podczas nabożeństw kościelnych adorować
  • Monstrancja w stylu neogotyckim – zaprojektowana w oryginalnym stylu, neogotyckim. Jest ona również pozłacana, lecz wszystkie wizerunki wykonano ze specjalnej jakości srebra. Dodatkowo wyposażona w kamienie półszlachetne, posiadająca solidną podstawę,
  • Monstrancja z rubinami – jedna z najbardziej wartościowych, dostępna na rynku polskim. Niezbyt często oglądana w Kościołach, ponieważ jest to kosztowna Monstrancja, na którą trzeba przeznaczyć około 4000 złotych. Zdobi się ją rubinami, które dodają jej wartości, ale też wpływają na podniesienie poziomu estetyki, dlatego zachwyca wszystkich wiernych. Posiada ona w sobie również motyw kłosów, dlatego też należy zaliczyć ją do tych najbardziej oryginalnych. Kłosy wykonane są ze srebra, natomiast reszta Monstrancji jest pozłacana.

Również estetyczne i oryginalne monstrancje możecie zobaczyć na stronie producenta, którym jest Pracownia Brązownicza Sacrum.

Close