To strona, która poświęcona będzie innemu spojrzeniu na to, czego większość z nas nie zauważa niestety na co dzień, a co jest elementem bardzo ważnym. O czym mowa? Każdej niedzieli idziesz do kościoła, modlisz się i podziwiasz, jak piękna była msza. A czy zauważasz przy tym, jak piękne i unikalne są naczynia liturgiczne używane podczas nabożeństw? Spróbuj sobie teraz wyobrazić jakiekolwiek nabożeństwo bez wszystkich akcesoriów – po prostu Ty, ksiądz i puste wnętrze. No właśnie – nie byłoby to możliwe, prawda?
Wszelkie monstrancje, kielichy, dzwonki, kadzielnice, puszki oraz drzewce na sztandary – to wszystko nadaje każdemu wydarzeniu szczególnego charakteru. Dlatego warto dostrzec piękno i wyjątkowość, jakie w sobie kryją – nie pod względem materialnym, lecz ukrytej w nich siły przekazu wprost od Boga… Wykonane z największą dbałością o szczegóły, podkreślające swą elegancją i dostojnością powagę i wyjątkowy charakter chwili. Oczywiście to, ile miejsca w sercu każdy z nas poświęca Bogu to jego indywidualna sprawa – jednak czy będąc w Jego Świątyni nie warto podkreślić podniosłości chwili, zwłaszcza podczas wyjątkowych wydarzeń, takich jak Komunia, Chrzest Święty, ślub czy też ostatnie pożegnanie? To nie tylko przedmioty – to swoisty element więzi z Bogiem – czy wchodząc do kościoła, nie czujesz automatycznie zupełnie innej atmosfery i energii? Ona jest zaklęta także we wszystkich akcesoriach służących do nabożeństw.
Naczynia liturgiczne – jakie?
Każdy, kto uczestniczył we Mszy Świętej choć raz, z pewnością zwrócił uwagę na to, że ksiądz używa rozmaitych „akcesoriów”. Co to wszystko jest i do czego służy? Dlaczego w kościele jest aż tyle przedmiotów, a każdy służy co czegoś innego? Na te i inne pytania chcę odpowiedzieć właśnie na tym blogu. Najważniejsze są naczynia liturgiczne – to w nich przechowywane jest Ciało Chrystusa, woda a także wino. Inne zaś ich rodzaje służą na przykład do osuszania rąk czy wycierania kielicha. Do naczyń liturgicznych zaliczamy:
- kielich
- patena
- ampułki
- lawaterz (lavabo)
- cyborium (puszka)
- monstrancja
- melchizedek
- kustodia
Gdzie je można zamówić – w pracowni brązowniczej, najlepiej doświadczonej. Jedną z takich pracowni wykonującą naczynia mszalne jest Pracownia Sacrum.