Mimo że sam wygląd naczyń liturgicznych nie jest kluczowym elementem Mszy Świętej, to jednak dla pokazania ważności uroczystości, doniosłości wydarzenia, należy zadbać o ich estetyczny wygląd. Złocenie sprawia, że nabierają one blasku, co widać doskonale na dołączonym zdjęciu.
Wydawać by się mogło, że złocenie to bardzo proste zadanie, które nie wymaga zbyt wiele pracy, a efekt otrzymywany jest niezwykle szybko. Nic bardziej mylnego. Szczególnie, kiedy mamy do czynienia z naczyniami liturgicznymi, które posiadają niewielkie elementy, a wtedy wymagana jest należyta precyzja.
Najczęściej korzysta się z metody złocenia galwanicznego, którą wykorzystuje się nie tylko przy naczyniach liturgicznych, ale również zapewnia ekskluzywny wygląd biżuterii czy odnawiania rozmaitych ozdób. Na czym polega dokładnie ten sposób złocenia? Zostaje nanoszona warstwa złota na metal w procesie reakcji chemicznej. Dzięki temu następuje równomierne rozprowadzenie cienkiej warstwy złota. Należy również wspomnieć o elektrolitach, od których zależy grubość złocenia, a wykorzystuje się różne ich rodzaje, a ma na to wpływ typ wyrobu.
Naczynia liturgiczne traktowane są w szczególny sposób, dlatego przy ich odnawianiu korzysta się z bardzo wysokiej jakości stopy złota, a ma to wpływ na ich późniejszą trwałość.