Site Loading

Dlaczego tak ważna jest izolacja fundamentów?

Izolacja fundamentów jest jednym z najważniejszych elementów przy planowaniu domu. Odpowiednio dobrane materiały użyte do izolacji fundamentów zapobiegną w przyszłości nieprzyjemnym sytuacjom w postaci wilgoci i wykwitów grzyba na ścianach. Materiały budowlane posiadają porowatą strukturę, co skutkuje ułatwionym wchłanianiem wody z gleby przez co długotrwałe czerpanie wody może doprowadzić do niszczenia betonu i utraty stabilności konstrukcji budynku, co grozi zawaleniem. Kolejnym korzystnym elementem zastosowania hydroizolacji jest zabezpieczenie izolacji cieplnej ścian. Zawilgocone ściany nasiąknięte wodą są łatwym nośnikiem zimna przenikającego z gruntu do wnętrza domu, przez co ogrzewanie domu jest kosztowne i nieskuteczne.

Co to jest izolacja pozioma?

Izolacja pozioma ma za zadanie chronić cały budynek, przed pobieraniem wilgoci z gruntu i przenoszeniem jej na ściany budynku. Stosuje się ją na górnej powierzchni ław i stóp fundamentowych oraz na łączeniu zewnętrznych  ścian budynku z fundamentem. Izolacja pozioma jest kluczowa, ponieważ stanowi ona podstawową ochronę budynku przed wilgocią, zapobiegając wsiąkaniu wilgoci gruntowej w budynek. Izolację budynku zaleca się wykonywać w pogodny i suchy dzień, kiedy fundamenty budynku nie zawierają dużej wilgoci. Izolację poziomą zaczynamy od ułożenia odpowiedniego materiału na ławach fundamentowych. Dopiero na tak przygotowanym gruncie można stawiać ściany fundamentowe.

Co to jest izolacja pionowa?

Izolacja pionowa służy do zabezpieczania pionowych ścian budynków z zewnątrz przed wsiąkaniem w nie wody. Jest uzupełnieniem poziomej izolacji budynku. Stosowana jest ona od początku fundamentów, czyli tzw. stopy fundamentowej do strefy rozprysków wody deszczowej czyli ok 30- 40 cm ponad ziemię. Wykonanie pionowej izolacji nie zawsze jest konieczne. Najczęściej stosuje się ten sposób izolacji, gdy budynek wykonany jest z materiałów podatnych na chłonność wilgoci, a także gdy budynek postawiony jest na terenie o dużej wilgotności.  Po skończeniu prac izolacyjnych należy z dużą starannością zakopywać zasyp, aby nie uszkodzić warstwy izolującej.

O czym należy pamiętać przy izolacji budynku?

Decydując się na wybrane materiały izolujące należy pamiętać o odpowiednim ich doborze do charakterystyki gleby, która może zawierać substancje niekorzystne dla niektórych materiałów, a także bardzo dobrym posunięciem będzie kilkukrotne przeprowadzenie analizy wilgotności w glebie, w różnych warunkach pogodowych. Dokonując wyboru materiałów nie należy szukać oszczędności, gdyż źle dobrane materiały w przyszłości przyniosą więcej strat w postaci np. wilgoci.

Nie warto również oszczędzać na firmie wykonującej hydroizolację, ponieważ źle wykonana nie będzie spełniać swojego zadania. Podczas wyboru najlepiej kierować się opiniami i renomą danej firmy. W Krakowie jedną z najlepszych firm jest Bud-Prajs, która zajmuje się profesjonalnym wykonaniem hydroizolacji fundamentów, renowacją elewacji oraz remontami kominów. Pełną ofertę firmy, cennik oraz wykonane prace znajdziesz pod linkiem: Bud-Prajs Kraków.