Site Loading

Relikwiarz z definicji

Jest to naczynie dla kultu religijnego w kształcie monstrancji, krzyża lub pojemnika (urny) do przechowywania szczątków doczesnych, czyli tzw. relikwii. Dawniej wykonywany był z kości słoniowej (co dzisiaj jest już w większości krajów nielegalne) lub metalu szlachetnego (złoto, srebro). Zwykle relikwiarz zdobiony był drogimi kamieniami lub ręcznymi malowidłami. Współcześnie dostępne są przeróżne odmiany tego niezwykłego przedmiotu: od gładkich, skromnych i niezdobionych, po ogromne, kunsztownie okraszone, przypominające monstrancję relikwiarze. Zwykle nawiązują kształtem do krzyża, ale zdarzają się też takie, które zawierają w sobie płaskorzeźbę z podobizną świętego. Aby zapewnić właściwe przechowywanie relikwii, oczko w którym się ją umieszcza musi być trwałe i nie raz hermetyczne, a pozostała ozdobna część oprócz względów estetycznych, musi być trwała i wytrzymała, by przetrwać liczne przenosiny i wystawienia.

A czym jest relikwiarz Jana Pawła II?

To nic innego jak godny, wystawny pojemnik zapewniający możliwość bezpiecznego przechowywania doczesnych pamiątek po świętym papieżu Polaku. Pamiątkami tymi mogą być kawałki ciała (np. włosy, kości) lub (co w tym przypadku jest najbardziej prawdopodobne) fragmenty szat liturgicznych świętego. Pozwala to wiernym zachować materialny kontakt ze swoim ukochanym papieżem nawet po jego śmierci. Wierzy się też, że relikwie mają szczególne działanie mogące wyprosić łaski u Boga.

Ile to kosztuje?

Najprostsze i zarazem najmniejsze relikwiarze, zwane po prostu pojemnikami na relikwie, wykonywane z taniego metalu można kupić już za niecałe 20 zł. Większe uroczystości wymagają jednak bardziej reprezentacyjnych relikwiarzy. Zatem pojemniki wykonane z droższych metali o dużej ilości zdobień są już droższe. Najtańszy zdobiony schowek na relikwie przekracza swoją ceną 200 zł, a takie najdroższe, ręcznie zdobione, z grawerem i kamieniami szlachetnymi to wydatek nie mający górnej granicy cenowej. Najdroższy dostępny od razu relikwiarz Jana Pawła II kosztuje bagatela aż 4800 zł! Możesz go zobaczyć na stronie: www.sacrum.com.pl

Jaka jest jego wielkość?

Jak łatwo się domyślić im droższy relikwiarz, tym wykonany jest z lepszych materiałów i z większą pieczołowitością. Drugim aspektem decydującym o cenie może być też jego wielkość. Najmniejsze relikwiarze mieszczą się w rozmiarach kilka na kilka centymetrów. Najczęstszym jednak rozmiarem jest taki zamykający się w wymiarach 20 x 20 x 10 cm. Wymieniony powyżej relikwiarz o największej wartości ma wysokość ok 30 cm. To wcale nie dużo, bo znaleźć możemy też tańsze, a większe przedmioty. Wszystko zależy on potrzeb, gustu i chęci kupującego. Nie jest przecież najważniejszy sam relikwiarz, jego wielkość, czy cena, ale to, co w sobie przechowuje i wiara z jaką ludzie do tej zawartości podchodzą.