Site Loading

Rodzajów relikwiarzy kościelnych jest naprawdę sporo. Przede wszystkim służą one do przechowywania jakichś ważnych relikwii. Najczęściej w relikwiarzach przechowuje się krew, czy też jakieś cząstki po osobach świętych. Może zdarzyć się tak, że takimi relikwiami będą przedmioty, które należały do osób świętych lub też z takimi przedmiotami osoba święta miała jakiś kontakt za życia. Jak widać takie naczynia liturgiczne pełnią bardzo ważną funkcję. Relikwiarze kościelne przybierają obecnie bardzo zróżnicowane kształty, może to być np. kształt krzyża, puszki, czy też nawet monstrancji. Zwykle są one bogato zdobione, prezentują się niezwykle ciekawie i schludnie, dlatego też zachwycają oczy parafian na terenie całej Polski. Posiadają one też różne wymiary, w zależności od tego, jakie relikwie są w nich konkretnie przechowywane.

Najpopularniejsze rodzaje

Wśród najpopularniejszych relikwiarzy kościelnych dostępnych w Pracowni Brązowniczej Sacrum można wyróżnić chociażby takie jak:

  • relikwiarze w kształcie krzyża – zdecydowanie najbardziej popularne ze wszystkich, które występują na rynku z dewocjonaliami. Zwykle posiadają bardzo duże rozmiary, przechowywane są w nich najważniejsze relikwie. Wykonywane z mosiądzu, kosztują około 500-600 złotych, choć wiele zależy tutaj przede wszystkim od ich wymiarów,
  • relikwiarz Jana Pawła II – najbardziej ceniony relikwiarz przez chrześcijan. Wykonany z drewna, zawiera w sobie wizerunek św. Jana Pawła II, dlatego też umieszczany jest on w wielu polskich Kościołach, ale też w domach, aby oddać cześć papieżowi Polakowi. Posiada z reguły niewielkie rozmiary, jest za to starannie zaprojektowany, posiada bardzo długą żywotność, dzięki niemu można swobodnie oddawać cześć polskiemu papieżowi i wychwalać jego imię, na co swoim życiem na pewno sobie zasłużył.
  • relikwiarz św. Faustyny – również bardzo znany na polskim rynku, niezbyt drogi, ponieważ trzeba na niego przeznaczyć około 300-350 złotych. Również wykonano go z drewna, posiada wizerunek św. Faustyny, która zasłynęła wieloma pięknymi uczynkami, które znane są na całym świecie, dlatego takie relikwiarze również są chętnie kupowane przez wiernych oraz władze Kościoła. Są one solidne, dlatego też nie trzeba obawiać się o to, że ulegną jakimś poważniejszym uszkodzeniom po kilku tygodniach użytkowania. Ich atutem jest na pewno pojemność, zmieścić może się do nich nawet kilka relikwii, z czym nie ma dużych problemów. Relikwiarze dostępne są przede wszystkim w sklepach internetowych z dewocjonaliami, gdzie można liczyć na bardzo przystępne ceny.
Close