Naczynia liturgiczne pełnią istotną rolę podczas każdej liturgii. Pełnią one funkcję przechowywania Najświętszego Sakramentu, wina oraz wody, a także są pomocne w polewaniu rąk kapłanowi i wycierania ich. Postanowiliśmy pokrótce opisać wszystkie naczynia, które mieli Państwo okazję poznać.
Kielich – główne naczynie liturgiczne, używany w trakcie każdej mszy świętej. Kapłan używa ich do spożywania wina, które staje się krwią Jezusa Chrystusa w trakcie przeistoczenia. Wykonywany jest ze szlachetnych i wytrzymałych materiałów i jest mowa o nim już w Starym Testamencie, natomiast nazwa pochodzi ze Starożytnej Grecji. Kielich składa się z czary, stopki i łączącego je trzonu.
Puryfikaterz – element bielizny kielichowej, wykonany z płótna lnianego lub konopnego i służy do do wycierania naczyń liturgicznych oraz palców celebransa.
Patena – wykonana ze szlachetnych materiałów, początkowo była kształtem zbliżona do miski. Jest to naczynie na hostię, w dzisiejszych czasach w kształcie głębszego naczynia lub niewielkiego talerzyka.
Palka – kolejna część bielizny kielichowej. Jest to kwadratowy, usztywniany fragment płótna, który służy do nakrycia kielicha mszalnego.
Korporał – następny rodzaj bielizny kielichowej, o kształcie kwadratowego obrusa o wymiarach 50×50. Jest on zaprasowany na dziewięć części i podczas Liturgii Eucharystycznej jest rozkładany na ołtarzu, by postawić na nim dary ofiarne. Możliwe jest użycie kilku korporałów w trakcie mszy świętej. Nazwa pochodzi od łacińskiego „corpus”, czyli ciało.
Welon – inaczej zwany tuwalnią, służy do okrywania kielicha podczas i zdejmowany jest podczas przygotowania ołtarza. Wykorzystywany jest jednak głównie jako welon naramienny przez błogosławiącego monstrancją.
Patena mszalna – jest to naczynie liturgiczne, zazwyczaj w kształcie talerzyka, a jej głównym zadaniem jest konsekrowanie hostii
Ampułki – szklane naczynia, w których przechowywana jest woda oraz wino.
Kustodia – to małe naczynie liturgiczne z charakterystycznym pojemnikiem z szybką na hostię, które nie posiada żadnych ozdób. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „custodire”, czyli strzec. Kustodia może przybierać różne kształty, bywa także oszklona, co umożliwia adorację Najświętszego Sakramentu bez konieczności wystawiania w monstrancji. Kustodia powinna być wykonywana ze szlachetnego metalu.
Puszka – inaczej zwana cyborium, jest to naczynie zdobione i w kształcie kielicha zaopatrzonego w przykrywkę, który służy do przechowywania Najświętszego Sakramentu.
Lawaterz – naczynie, które służy do dokonywania rytualnych obmyć.
Melchizedek – naczynie niewielkich rozmiarów o kształcie półksiężyca, w którym umieszcza się Najświętszy Sakrament i służy do przenoszenia Hostii pomiędzy kustodią a monstrancją.
Pyxis – mało popularne naczynie, rzadko używane podczas liturgii. Kształtem przypomina okrągłą złotą puderniczkę. W tym naczyniu przenoszona jest Komunia św. do domu chorego.
Vasculum – małe naczynie, które znajduje się przy tabernakulum. Kapłan obmywa w nim ręce po udzieleniu Komunii Świętej.