To może wydawać się zaskakujące, ale istnieje ogromna różnica między pielęgnacją zwierząt domowych a psów wystawowych. Psy będące zwierzętami domowymi są pielęgnowane w celu zachowania czystości i zdrowia. Zazwyczaj wystarczy regularne mycie, szczotkowanie i obcinanie paznokci. Pielęgnacja takiego pupila jest więc dość prosta. Natomiast psy wystawowe potrzebują specjalnych zabiegów, aby jak najlepiej zaprezentować swoją rasę na wystawie. Pielęgnacja psów wystawowych jest nieco bardziej czasochłonna i skomplikowana. Należy ją zaplanować z dużym wyprzedzeniem, aby nie napotkać żadnych trudności w dniu wystawy.
Kąpiel psów wystawowych – najtrudniejszy etap przygotowań
Kąpiel psa wystawowego jest prawdopodobnie najtrudniejszą częścią procesu przygotowań. Należy pamiętać, że musi się odbyć w odpowiednim czasie, aby pies był czysty, wyczesany i wysuszony na czas wystawy. Większość psów wystawowych musi być po kąpieli dokładnie wyszczotkowana, aby zapobiec plątaniu się sierści i usunąć z niej ewentualne kołtuny. Psy wystawowe dostają punkty za to, że są prezentowane w swoim „naturalnym” stanie – nie mogą wyglądać więc na przesadnie wypielęgnowane.
Jurorzy wystawowi będą oceniać nie tylko umiejętności psa, ale również to, jak dobrze się prezentuje, jak jest wypielęgnowany i ostrzyżony. Aby sprostać tym wymaganiom, warto zorientować się, jak wyglądają typowe psy wystawowe. Upewnij się, że rozpocząłeś proces pielęgnacji odpowiednio wcześnie, na długo przed wystawą. Jeżeli będzie trzeba wyciąć spore kołtuny, należy dać im czas na odrośnięcie.
Strzyżenie psów wystawowych
Strzyżenie psów na wystawę wymaga wiele uwagi i cierpliwości. Warto w tym celu udać się do Pani Barbary Białczyk, która jest profesjonalnym groomerem posiadającym odpowiednie doświadczenie i wiedzę dotyczącą pielęgnacji psów. Na noc przed wystawą warto dokładnie wyczesać sierść, aby była jedwabiście gładka. Wtedy też można wykonać drobne strzyżenie przed kąpielą, kiedy sierść jest jeszcze sucha. Nie ma dwóch psów, które byłyby pielęgnowane w ten sam sposób, więc trudno jest oszacować, ile czasu zajmie cały proces. W zależności od rasy psa wystawowego, przygotowanie go do pierwszego występu na wybiegu może zająć wiele godzin. Jednak w przypadku wszystkich psów wystawowych oczekuje się, że będą czyste, zadbane, pozbawione niepożądanych zapachów i pięknie ostrzyżone.
Warto jednak wiedzieć, że sędziowie oceniają przede wszystkim to, jak dobrze pies odpowiada wzorcowi rasy. Nie wymagają wcale idealnie wypielęgnowanej sierści. Sędzia musi jedynie zobaczyć ogólnie czystą, zadbaną sierść, przyciętą zgodnie z podstawowym kształtem i aktualnym wzorcem. Stwierdzi, czy ma prawidłowy kolor, właściwą strukturę, typ i długość. Sędzia zwraca uwagę przede wszystkim na sposób poruszania się psa, jego budowę i ogólny wygląd. Oceniany jest pies jako całość, a nie samo uczesanie.