Site Loading

Naczynia liturgiczne są stosowane w liturgii chrześcijańskiej podczas sprawowania Mszy Świętej. Służą do przechowywania wody, wina czy Hostii, jak również podczas obrzędu obmycia rąk przez celebransa. Podobnie jak przedmioty codziennego użytku wykonane ze szlachetnych metali (zwykle złota czy srebra lub złoconej albo srebrzonej stali – dotyczy to naczyń mających bezpośredni kontakt z konsekrowanymi Ciałem i Krwią Jezusa), z czasem ulegają wpływowi warunków zewnętrznych – atmosferycznych, mechanicznych itp.

Renowacja naczyń liturgicznych – na czym polega, jak się ją wykonuje

Mimo, że jest to metal praktycznie nie reagujący z innymi pierwiastkami, co pozwala tworzyć wyjątkowo trwałe i odporne na korozję powierzchnie (brak reakcji z większością kwasów, wodą we wszystkich stanach skupienia. Największym zagrożeniem jest stosowanie mieszanin utleniających kwasów. Wpływ czynników atmosferycznych powoduje matowienie powierzchni, bardzo rzadko metal koroduje lub rdzewieje (zwłaszcza w przypadku, gdy jest rzadko używany i przechowywany w nieodpowiednich warunkach). Codziennie używany kielich (niezależnie od tego czy jest to naczynie zabytkowe czy wyprodukowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii) ma stały kontakt z wilgocią, monstrancja często jest narażona na działanie sztucznego oświetlenia, relikwiarz wystawiony do publicznej adoracji podlega wpływowi powietrza i kurzu, kadzielnica również ma kontakt z wodą, także patena i inne naczynia tracą swój pierwotny blask i świeżość.

Ważne jest oczywiście dbanie i czyszczenie naczyń przez odpowiedzialne za nie osoby, jednak nawet to nie uchroni przed wpływem czynników zewnętrznych, które są widoczne wraz z upływem czasu. W celu przywrócenia dostojnego wyglądu i przedłużenia trwałości tych przedmiotów użytku sakralnego, profesjonalne firmy specjalizują się w renowacji dewocjonaliów. Tak naprawdę powierzenie naczynia osobom, które wiedzą jak prawidłowo przywrócić utracony blask naczyń jest jedynym pewnym sposobem, by zwiększyć na kolejne lata możliwość ich używania. Specjalistyczne pracownie zatrudniają doświadczonych pracowników, którzy znają skuteczne i sprawdzone metody. Niektóre przedmioty wymagają tylko konserwacji czy delikatnego odświeżenia, inne (zwłaszcza starsze i rzadko używane) częściej potrzebują restauracji i renowacji.

Profesjonalną renowacją naczyń liturgicznych w Krakowie zajmuje się Pracownia Brązownicza SACRUM. Sprawdźcie jej ofertę.

Metody renowacji naczyń liturgicznych

Metoda renowacji jest dobierana do materiału, z jakiego jest wykonane dane naczynie, stanu technicznego oraz zamierzanego efektu końcowego. Zwykle są to zabiegi polegające na drobnych naprawach czy dorabianiu elementów, jak również odnawianiu powierzchni. Na początku stosuje się najczęściej piaskowanie albo szkiełkowanie (z wykorzystaniem granulatu szklanego). W dalszej kolejności dobiera się metodę stosownie do materiału, z jakiego wykonane jest dane naczynie (złocenie, srebrzenie, niklowanie, patynowanie). Prace nad renowację kończy polerowanie powłoki przedmiotu.